Den første uge af sommeropstarten er nu gennemført, og der har været masser af energi og intensitet på træningsbanen.
Efter en kort sommerpause er spillerne vendt tilbage med stor lyst til at arbejde hårdt, og forsvarsspiller Peter Ullum er glad for atter at være i gang.
– Det har været en fin første træningsuge. Det er tydeligt at se, at folk har glædet sig til at komme i gang igen og fortsætte, hvor vi slap. Der bliver arbejdet hårdt, fordi alle er klar over, at det er en kort opstart, og at vi skal være klar fra første fløjt, når vi åbner sæsonen den 31. juli mod Fremad Amager, siger Ullum.
Onsdag blev den traditionelle bip-test gennemført, og her var det Peter Ullum, der satte sig øverst på resultatlisten.
Selv lægger han ikke så meget i testsejren, men påpeger i stedet vigtigheden af, at holdet står knivskarpt til sæsonstart.
– Det er virkelig vigtigt, at vi i truppen presser os selv i den her opstart. Den er kort, og der er behov for, at vi får alle procenter med til den nye sæson. 2. division er stærk, og vi har stor respekt for, hvad vi skal til at møde. Så vi skal stille krav til hinanden som gruppe for, at vi kan fortsætte den udvikling, vi har gang i. Det kommer ikke af sig selv, slutter han.
Truppen fortsætter nu forberedelserne frem mod sæsonpremieren, hvor Fremad Amager gæster Lollands Bank Park den 31. juli.
Peter Ullum præsenteres af SJF Bank.
#SuccesSkabesSammen
Foto: BetaMy Foto











