Nykøbing FC går ind til fredagens udekamp mod Fremad Amager med tro på egne evner og forventning om en stærk kulisse. Med gratis adgang på Sundby Idrætspark håber Benjamin Kold, at mange mørkeblå fans vil tage turen og bakke holdet op fra tribunerne.

Fredag kl. 19.00 venter en spændende udekamp mod Fremad Amager, hvor der er lagt op til en festlig fodboldaften med gratis adgang og forhåbentlig masser af mennesker på lægterne.

Det er en kulisse, som Nykøbing FC-truppen ser frem til, og Benjamin Kold håber samtidig, at mange NFC-fans vil finde vej til udebaneafsnittet.

– Vi glæder os rigtig meget til kampen. Når der er gratis adgang, forventer vi, at der kommer rigtig mange mennesker og skaber en fed kulisse. Det er sådan nogle kampe, vi trives i, og vi håber selvfølgelig, at der kommer rigtig mange NFC-fans med.

– Ved vores seneste udekamp i Næstved gav det os helt enormt meget at mærke den opbakning, vi havde med. Hvis vi bare kan komme i nærheden af den igen på fredag, er vi allerede rigtig langt, siger Benjamin Kold.

Respekt for modstanderen, men tro på egne evner

Fremad Amager befinder sig uden for top-seks, men det ændrer ikke på Nykøbing FC’s respekt for fredagens modstander. Benjamin Kold ser et hold med masser af individuel kvalitet, og han forventer derfor en vanskelig opgave på udebane.

– Det er måske lidt overraskende, at Fremad Amager ligger uden for top-seks, når man ser på, hvor godt et hold de egentlig har spiller for spiller. Men vi kommer bestemt ikke til at undervurdere dem. Amager er altid et svært sted at spille, og de viste også i den første kamp mod os, at de har kvalitet.

– Vi skal ramme et højt niveau, hvis vi skal have en sejr med hjem. Det kræver, at vi er skarpe og får vores egne ting til at fungere, men vi tror på os selv. Truppen er et rigtig godt sted lige nu. Vi har det godt sammen, og vi glæder os hele tiden til den næste kamp. Det gør vi også denne gang, og vi tager til Amager med ambitionen om at hente tre point, afslutter Benjamin Kold.

Kampen mod Fremad Amager fløjtes i gang fredag kl. 19.00, og der er gratis adgang.

Benjamin Kold præsenteres af Linear.

#SuccesSkabesSammen

Foto: BetaMy Foto