U14-cheftræner på Nykøbing FC’s akademi, Omar Firas, har netop gennemført og bestået DBU’s B-licens – Danmarks tredjehøjeste træneruddannelse.

B-licensen er et vigtigt skridt i udviklingen som fodboldtræner og giver både faglig viden og redskaber til at udvikle unge spillere på højt niveau. For Omar betyder det, at han kan arbejde endnu mere målrettet med at løfte de store talenter, der hver dag træner i NFC’s akademi.

Jeg er rigtig glad for at have gennemført B-licensen. Uddannelsen har givet mig nye perspektiver på spillets taktiske, tekniske og mentale sider, som jeg glæder mig til at bringe i spil i arbejdet med vores U14-drenge. Det handler om at gøre dem klar til næste skridt i deres udvikling – både som spillere og som mennesker, siger Omar Firas.

Med B-licensen i hånden fortsætter Omar Firas arbejdet på at udvikle fremtidens førsteholdsspillere i Nykøbing FC – med både høj faglighed og stort hjerte for klubben.

Stort tillykke til Omar fra hele Nykøbing FC.

#SuccesSkabesSammen