Det er med stor glæde, at vi kan præsentere den 26-årige amerikansk/irske midtbanespiller Rory O’Driscoll, der har sat sin underskrift på en kontrakt, der løber for resten af 2026.
O’Driscoll har spillet hele sin karriere i amerikansk fodbold, og han har senest repræsenteret Las Vegas Lights i den næstbedste række. Tidligere på karrieren har midtbanespilleren fået debut i MLS for Minnesota United.
Fodbolddirektør Claus Jensen ser frem til at få O’Driscoll ind som en vigtig brik i truppen.
– Rory er en spiller med en rigtig god alder og en solid portion erfaring. Vi har haft fokus på at styrke midtbanen efter, at Oliver Angus stoppede sin aktive karriere i vinter, og Rory passer perfekt ind i måden vi spiller fodbold på i NFC. Han kommer med både stor kvalitet og erfaring, og han har et fantastisk blik for spillet samt en rigtig god teknik. Han en rigtig god fyr, som allerede er faldet fantastisk til i truppen og i resten af klubben. Vi glæder os meget over at kunne byde Rory velkommen i mørkeblåt, siger Claus Jensen.
Midtbanespilleren har været med omkring holdet i små tre uger, og han er derfor allerede faldet godt til på holdet. Selv glæder han sig da også over den start, som han har fået i sine nye omgivelser.
– Jeg har været rigtig glad for den start, jeg har fået i klubben. Jeg har fået et super godt indtryk – både på og udenfor banen – og man kan virkelig mærke, at det er en varm og ambitiøs klub. Folk har taget rigtig godt imod mig, og det har gjort det let at falde til. Jeg er utrolig glad for at kunne kalde mig NFC-spiller, og jeg er spændt på fremtiden, siger O’Driscoll.
Midtbanespilleren har i øvrigt allerede et kendskab til klubben gennem sin tidligere holdkammerat Elias Gärtig, som han spillede sammen med i Las Vegas Lights.
– Jeg spillede sammen med Elias i Las Vegas, og han har fortalt en masse gode ting om klubben, byen og miljøet her. Det gjorde mig selvfølgelig endnu mere interesseret i muligheden. Jeg glæder mig virkelig til at komme i gang, lære holdkammeraterne endnu bedre at kende, møde fansene og forhåbentlig bidrage til, at vi kan opnå nogle gode resultater sammen, siger Rory O’Driscoll.
Rory O’Driscoll har fået trøjenummer 8.
#SuccesSkabesSammen











