Nykøbing FC har nu trænerteamsene på plads omkring klubbens U14- og U15-hold, hvor kontinuitet og kendskab til spillerne bliver en vigtig del af arbejdet på de to årgange.

På U14 fortsætter Jacob Stæchmann som cheftræner, når han følger den spillergruppe, han arbejdede med i sidste sæson, videre op på den nye årgang. Som assistenttræner får han Per Lykke Jensen ved sin side.

Det samme gør sig gældende på U15, hvor Omar Firas følger sine spillere fra sidste sæson og nu overtager rollen som cheftræner på den nye årgang.

Omkring begge hold bliver Mike Henriksen tilknyttet som fysisk træner, mens Nicolai Hildebrand får ansvaret som fysioterapeut. Hildebrand har selv en fortid på Nykøbing FC’s akademi og kender dermed klubbens talentmiljø fra sin egen tid som spiller.

Trænerteamsene bliver desuden suppleret af to ungtrænere i form af førsteholdsspillerne Ole Jakobsen og Oliver Svendsen. De bliver en del af miljøet omkring de to årgange og får samtidig mulighed for at bidrage med deres erfaringer som aktive spillere.

#SuccesSkabesSammen