Seneste nyt

U19-holdet moser videre: Topper rækken efter ny sejr

af

Både Nykøbing FC’s U17 og U19-hold var i aktion i weekenden, og her var især sidstnævnte flyvende, da de snuppede tredje sejr på stribe.

U15-holdet tog sig en slapper i denne weekend, hvorfor det kun var U17 og U19-holdet, der var i aktion. U17-holdet kom i menneskehænder, imens U19-holdet til gengæld fortsatte de flotte takter.

U19 besejrede Farum BK og topper rækken

Det var en stor mundfuld Anders Sørensens tropper søndag middag stod overfor, da de besøgte Farum BK, som før kampen havde åbnet sæsonen med to sejre.

U19-drengene havde åbnet sæsonen på samme facon, og de ville da heller ikke stå tilbage for nordsjællænderne.

Nykøbing FC spillede en stor første halvleg, og viste samtidig stor moral ved at svare tilbage på to dødboldsmål imod sig.

Farum bragte sig tidligt i front, men kort efter bragte Nicolai Christensen balance i regnskabet efter et flot oplæg af Christian Von Würden. Efter en lille halv time kom Farum på 2-1, men Nykøbing FC svarede igen med to pletskud inden halvleg. Begge mål blev sat ind af Alhaji K. Faye.

Janus Knudsen satte for alvor Nykøbing FC på vinderkurs på hovedstød efter oplæg af Frederik Tværmose Nielsen, og så gjorde det knap så meget, at Farum i slutfasen fik reduceret til 3-4 efter og at Nykøbing FC’s Andreas Schultz Jørgensen fik marchordre af dommeren i tillægstiden.

Nykøbing FC’s U19-hold fortsætter derfor de imponerende takter med tre sejre på stribe, hvorfor de topper rækken.

U/19 Drenge Øst 1

Farum BK – Nykøbing FC 3-4 (2-3)

Mål: 1-0 (9. min.). 1-1 (13. min.) Nikolai “Noller” Christensen. 2-1 (29. min.). 2-2 (30. min.) og 2-3 (39. min.9 Alhaji K. Faye. 2-4 (67. min.) Janus Knudsen. 3-4 (76. min. Str.)

U17 tabte til topholdet

B93 var modstanderen da Nykøbing FC’s U17-hold besøgte Østerbro Stadion i landets næstbedste U17-række.

Københavnerne havde åbnet sæsonen med to sejre på stribe, og de skulle da også vise sig som værende en for stor mundfuld for NFC-drengene selvom, at de bed fra sig undervejs.

Hjemmeholdet kom i første halvleg på 2-0 inden, at Benjamin Lauridsen efter 52 minutter fik bragt spænding ind i opgøret med en reducering til 2-1.

Kort efter blev det dog 3-1 og 4-1 da B93 lukkede og slukkede kampen, hvorfor det på trods af flot fight blev til et nederlag på Østerbro.

U/17 Drenge Divisionen

B 93 – Nykøbing FC 4-1 (2-0)

Mål: 1-0 (34. min.). 2-0 (38. min.). 2-1 (52. min.) Benjamin Lauridsen. 3-1 (61. min.). 4-1 (69. min. Str).