Nyt fra netværket

Storstrøms Forsikring: Dit lokale og kundeejede forsikringsselskab

af

Nykøbing FC og Storstrøms Forsikring forlænger samarbejdet på rejsen mod Superligaen.

Det er med stor glæde, at vi kan offentliggøre, at Nykøbing FC og dit lokale forsikringsselskab, Storstrøms Forsikring, har forlænget samarbejdet og den fælles rejse mod Superligaen.

Storstrøms Forsikring adskiller sig fra de fleste andre forsikringsselskaber ved at være et gensidigt forsikringsselskab, der er ejet af kunderne.

– Storstrøms Forsikring er et lokalt, men også et gensidigt forsikringsselskab, hvilket betyder at kunderne er medejere. Vi skal ikke udbetale overskud til aktionærer. Vi kan koncentrere os om at være lokale og give vores kunder en god og personlig betjening.

– Vores strategi er at give kunderne størst mulig værdi for forsikringspræmien. Derfor følger vi med udviklingen og kan tilbyde lige så gode dækninger, som hos de store landsdækkende selskaber.

– På ulykkesforsikring kan vi fremover tilbyde en dækning til børn, som sikrer dit barn økonomisk hjælp, hvis det bliver ramt af visse kritiske sygdomme, eller får varige mén af sygdommen, fortæller direktør Per Guldbrandsen.

For Storstrøms Forsikring er lokalmiljøet af meget høj prioritet, og det har da også meget at sige, at Nykøbing FC er en lokalt forankret klub med fællesskab på landsdelen i højsædet.

– Nykøbing FC repræsenterer en fodboldklub i vores nærområde, og vi vil gerne være en del af de lokalt forankrede projekter, med henblik på at styrke fællesskabet i lokalområdet, både for erhvervslivet samt fritids- og foreningslivet, slutter Per Guldbrandsen.

Du kan læse mere om Storstrøms Forsikring her.