Seneste nyt

Nykøbing FC – FC Fredericia er udsat

af

Grundet store mængder regn over Nykøbing F. Idrætspark aflyses søndagens hjemmekamp mod FC Fredericia.

Vejrguderne har ikke ligefrem skånet Lolland-Falster for regn i den senere tid. Nykøbing F. Idrætspark har derfor ligeledes været hårdt ramt, og det medfører nu, at søndagens hjemmekamp mod FC Fredericia er udsat.

Aflysningen af søndagens kamp ærgrer direktør Axel Castenschiold, der dog er enig i beslutningen.

– Vi ærgrer os selvfølgelig over, at kommunen ikke har erklæret banen spilbar, men grundet de store mængder regn, der er faldet over Lolland-Falster, er det blevet besluttet at rykke kampen til en ny dato, siger Axel Castenschiold, inden han viser forståelse for beslutningen.

– Banen i Nykøbing F. Idrætspark er pt. meget våd, og den vil lide varig skade, hvis der blev spillet på den nu. Vi går snart ind i et program med mange hjemmekampe, og vi vil naturligvis gerne have de kampe afviklet under de bedst mulige forhold.

Nykøbing FC arbejder i samarbejde med FC Fredericia på at finde en ny dato for kampen, og denne vil blive meldt ud her på hjemmesiden.