Seneste nyt

Mikkel Andersen: Fantastisk at være tilbage på træningsbanen

af

Nykøbing FC-drengene er tilbage på træningsbanen, og onsdag var der dømt yo-yo-test. Her præsterede Mikkel Andersen flot og backen glæder sig da også over resultatet samt at være tilbage efter juleferien.

Gensynsglæden var ikke til at tage fejl af, da spillerne tirsdag formiddag mødte ind på træningsbanen efter juleferien.

Brede smil og gensynskrammere blev dog hurtigt erstattet af hårdt arbejde på træningsbanen, hvilket også gjorde sig gældende i dag onsdag, hvor der var yo-yo-test på programmet.

Mikkel Andersen glæder sig over at være tilbage fra ferie, og ser frem mod en god opstart.

– Det var fint med lidt ferie, men der gik ikke lang tid før, at man savnede fodbolden, klubben og drengene. Så det var fantastisk at være tilbage på træningsbanen i går, og jeg ser frem til en hård opstart, hvor vi kan få slebet kanterne, så vi alle står knivskarpt til første kamp d. 1. marts mod Skive, siger Andersen.

Højrebacken gjorde sig positivt bemærket i dagens yo-yo-test, da han sammen med Sebastian Koch klarede sig næstbedst efter Mathias Gehrt.

Andersen føler sig da også i god form, og det er takket være en disciplineret selvtræning i ferien.

– Jeg føler, at jeg har en rigtig god grundform lige nu, og det virkede til, at det også var tilfældet for de andre gutter. Det viste testen i dag heldigvis også. Personligt har jeg fulgt det træningsprogram, som jeg fik af klubben, og det har tydeligvis givet resultater. Jeg glæder mig til at bygge yderligere på, og så er jeg helt sikker på, at vi alle kommer stærke ud til starten på resten af sæsonen, slutter han.

Mikkel Andersen og Nykøbing FC har første træningskamp d. 25. januar, hvor FC Nordsjælland venter på udebane.