Seneste nyt

Masser af smil i regnvejret på første træningsdag

af

NFC-truppen var onsdag formiddag tilbage på træningsbanen, hvor der trods regulært møgvejr var plads til store smil og gode resultater i IR2-testen.

Forberedelserne til den spændende forårssæson blev onsdag formiddag skudt i gang i NFC Syd, men trods udsigten til lysere tider, forår og kolde fadøl i Lollands Bank Park, var det regn og blæst, der prægede 2023’s første træning.

Bortset fra vejret var der bag hætter og vindjakker dog ingen tvivl om, at det var en trup og stab, der var glade for at se hinanden igen og ikke mindst komme i gang med træningen forud for et vigtigt og spændende forår.

Træningen stod først og fremmest på lidt lette øvelser med bold, inden at det gik løs i den famøse IR2-test, hvor vinderen i denne omgang blev Victor Christiansson – skarpt forfulgt af unge Oliver Baltzer, som også løb en flot test.

Se billeder fra årets første trænings herunder.