Seneste nyt

Lederuddannelse: Styrk din indre leder og skab teams, der vinder

af

NFC udbyder i samarbejde med Business LF og Erhvervsakademiet Sjælland en ny lederuddannelse med start i det nye år.

Business Lolland-Falster, Erhvervsakademi Sjælland og Nykøbing FC er gået sammen om at tilbyde et unikt uddannelsesforløb, der giver lokale ledere redskaberne til at implementere en vinder- og performancekultur i deres virksomheder. Uddannelsesforløbet strækker sig over fem måneder og består af fem intensive kursusmoduler af én eller to dages varighed.

Formand i Nykøbing FC, Claus Jensen, er selv en af underviserne på lederuddannelsen, og han glæder sig over samarbejdet og uddannelsen.

– Vi nyder, at være en del af et spirende og optimistisk miljø på Lolland-Falster med mange nye iværksættere, initiativer og virksomheder med ambitioner ligesom os selv. Vi har en tro på, at vi har nogle erfaringer og refleksioner fra sportens verden, som er interessante for erhvervslivet på Lolland-Falster og Sydsjælland, og samtidig føler vi et ansvar for at deltage aktivt i lokalområdet med de personer og kompetencer, som er i vores organisation og netværk. Nykøbing FC har ligesom Business LF et interessant netværk med mange spændende personligheder – nogle af dem vil være undervisere på uddannelsen, fortæller Claus Jensen.

Uddannelsen lagde sit fundament sidste år med stor succes og i år er NFC med som partner på uddannelsen. NFC´s egen mentalcoach og mangeårige underviser Ulrik Lynge er en del af hele forløbet. Han selv har været med til at kreere og inspirere indholdet i uddannelsen i fællesskab med Michael Højlund Larsen fra Erhvervsakademiet Sjælland. De to spillede også en stor rolle i sidste års uddannelse og er begge enige med Anders Due fra Business LF om, at årets uddannelse er endnu skarpere qua de erfaringer man høstede sidste år og underviserne på uddannelsen. Ulrik Lynge udtaler;

– Jeg indgår i denne spændende uddannelse som underviser, da jeg mener, at vi med vores “trekant” med ledelse, sport og filosofi skaber en unik ledelsesmæssig uddannelse, hvor deltagerne hele tiden bliver udfordret, inspireret og undervist med henblik på at skabe varige ledelsesmæssige forandringer. Jeg har i over 15 år undervist ledere på alle niveauer og mener, at denne uddannelse sammensætter de bedste elementer. Derudover har vi inviteret eksterne undervisere, blandt andre Eskild Ebbesen – 5 dobbelt olympisk medaljevinder, som alle vil være med til at inspirere med erfaringer fra deres egen karrierer på “øverste” hylde inden for deres metier.

Lederuddannelsen er samtidig et nyt ben og en ny forretningsgren i den organisation, som vi er i gang med at opbygge i NFC.

Som medlem i NFC Business netværk får man nu muligheden for at deltage på en særdeles interessant og anderledes ledelsesuddannelse og samtidig styrke sit ledernetværk på Lolland-Falster og Sydsjælland.

Kontakt Anders Due (tel: +45 2819 9074 – e-mail: adu@businesslf.dk) for yderligere oplysninger og tilmelding eller klik her og hent PDF.