Seneste nyt

Gode takter i smalt nederlag til Allsvenskan-nedrykker

af

Lørdag eftermiddag blev det til et smalt 2-1-nederlag mod Trelleborgs FF.

På en vindblæst kunstgræsbane i Sverige, tog Nykøbing FC-drengene lørdag eftermiddag næste skridt i forberedelserne til forårssæsonen, der blot er tre uger væk.

Modstanderen var Allsvenskan-nedrykkerne fra Trelleborgs FF – en fysisk stærk modstander, der stillede op i en klassisk 4-4-2 med stort fokus på at stå kompakt og ramme NFC på skarpe omstillinger.

Det var dog Nykøbing FC, der startede bedst og i de første 10 minutter rykkede NFC de store svenskere flot rundt på banen.

Efter et kvarter kom kampens første chance, da Mathias Gehrt sendte Joachim Wagner alene igennem i dybden. Wagner rundede målmanden, men hårdt presset blev han sendt ud i vinkel, der ikke var værd at afslutte på, hvorfor hjemmeholdet nåede tilbage i defensiven.

Kort efter forsøgte Mathias Gehrt sig med et chip i det lange hjørne efter oplæg af Søren Christensen, men Trelleborg-målmanden var vågen og fik fingrene på afslutningen.

Nykøbing FC sad tungt på kampen, men det forblev i denne fase af kampen oftest ved kvalificerede forsøg fra distancen.

Efter 36 minutter kom kampens foreløbige største chance, da Nykøbing FC efter flot genpres vandt bolden højt på banen og kombinerede hurtigt, hvorfor Mads Kaalund blev spillet fri midt for mål. Kaalund afsluttede fladt og passerede målmanden, men en Trelleborg-forsvarsspiller var desværre hurtig på stregen og fik afværget forsøget.

På trods af, at det var NFC, der havde haft chancerne i første halvleg, var det Trelleborg, der gik til pause med to scoringer.

Først kom Trelleborg over højresiden, hvorefter de opsnappede returen på en ellers fin redning af Jannich Storch og derfor kunne score til 1-0. Efterfølgende fik de kort før pausefløjt scoret på et straffespark, hvorfor stillingen noget misvisende var 2-0 til hjemmeholdet..

Jens Olsen skiftede fire mand i pausen, men det ødelagde ikke det gode flow, som Nykøbing FC-spillerne havde opbygget i første halvleg.

Mads Kaalund testede først Trelleborgs indskiftede målmand, og han gav en retur, der var tæt på at munde ud i en hurtig reducering.

Minuttet efter kom NFC-scoringen dog. Mathias Thrane lavede en lækker detalje midt på banen, hvorefter han elegant sendte Mathias Gehrt alene igennem med målmanden. Gehrt svigtede ikke, men chippede bolden over den fremadstormende keeper og i nettet.

I minutterne efter bed NFC af flere omgange fra sig, men flere gode forsøg blev klaret af målmanden.

Med 20 minutter igen måtte svenskernes målmand dog for anden gang i kampen have hjælp af en forsvarsspiller på stregen. Kasper Jensen steg til vejrs efter et godt slået hjørnespark, men desværre blev hans hovedstød headet væk akkurat før, bolden passerede målstregen.

Mod slutningen af kampen kom hjemmeholdet bedre med, og Jannich Storch præsterede blandt andet en redning på en friløber.

Flere mål blev det dog ikke til, hvorfor det blev til et snævert nederlag mod en kvalificeret modstander.

Trelleborgs FF – Nykøbing FC

2-1 (2-0)

1-0, Zoran Jovanovic (38 min)

2-0, Zoran Jovanovic (Straffe, 43 min)

2-1, Mathias Gehrt (52 min)

Nykøbing FC (4-3-3) Jannich Storch, Kasper Jensen, Gustav Kjeldsen (45. Mathias Tauber), Jeppe Arnesen, Lars Pleidrup (60. Simon Schultz), Jordan Wilson (45. Nicolai Dohn), Søren Christensen (45. Mathias Thrane), Mads Kaalund, Mathias Gehrt, Joachim Wagner (Chris Thorsheim), Prøvespiller (60. Magnus Warming).