Seneste nyt

Gehrt ser frem til premieren på oprykningsspillet

af

Mathias Gehrt ser frem mod lørdagens premiere på oprykningsspillet, som Gehrt og resten af truppen glæder sig til at være en del af.  

Efter en højdramatisk sidste spillerunde i NordicBet Ligaens grundspil, kunne Nykøbing FC juble over klubbens første placering i oprykningsspillet.

Lørdag starter dette for Nykøbing FC, og selvom NFC har 18 point op til oprykning, så ser Mathias Gehrt meget frem til de sidste spændende 10 kampe af sæsonen.

– Der er ingen tvivl om, at det ser svært ud for os at være i spil til de øverste pladser, men for os handler det lige så meget om, at vi skal ud og levere et flot oprykningsspil mod udelukkende rigtig dygtige modstandere. Vi kommer til at blive matchet hårdt, men det glæder vi os til. Det er kun fedt at være en del af de store kampe, fortæller Mathias Gehrt, som rigtig gerne vil ud at drille de øvrige hold i oprykningsspillet.

– Vi skal ikke være et hold, som de andre glæder sig til at møde i oprykningsspillet. Vi skal være pisse irriterende at møde, og vi skal være svære at have med at gøre.

Det er ikke længe siden, at NFC senest var i Lyngby, og her vandt Nykøbing FC en flot 1-2-sejr efter et sejrsmål i de absolut sidste minutter af kampen.

Gehrt ser gerne en gentagelse af det resultat, men har samtidig også stor respekt for Lyngby.

– Vi vandt senest vi var deroppe, og jeg synes, at vi i store dele af kampen egentlig gjorde det godt. Når det er sagt, så skal vi denne gang være endnu skarpere i begge ender. Der er ingen tvivl om, at Lyngby vil komme med alt, hvad de har i sig, slutter Gehrt.

Der er kampstart lørdag kl. 14:00 og kampen kan som sædvanligt følges på Viaplay, Radio Sydhavsøerne og vores egen Facebookside.