Seneste nyt

Forstærkning til midterforsvaret

af

Velkommen til Anton Basbas

NFC forstærker truppen ved at skrive kontrakt med Anton Basbas Pedersen, som kommer til os fra Hillerød.

Manager Claus Jensen glæder sig meget over tilgangen af Anton Basbas;
– Anton er en fysisk stærk midterforsvarer som har sine styrker i duel-spillet og som samtidig er dygtig på bolden i opbygningsspillet. Han kommer med en masse erfaring fra toppen af rækken vi spiller i med en fortid i både AB, HIK og Kolding og har det seneste år været i Hillerød i Nordic bet Ligaen. Anton har stærke lederegenskaber, er meget professionel, ambitiøs og ærgerrig og passer derfor perfekt ind i truppen og i kulturen i NFC.

Anton Basbas glæder sig meget til at starte i Nykøbing FC. Foto: Rolf Larsen

Anton Basbas udtaler;
– Jeg glæder mig meget til at starte i Nykøbing FC. Jeg kommer her for at være med til at bidrage med lederskab, og vil gøre mit til at Nykøbing FC bliver en del af oprykningsspillet og spiller med om oprykning i den kommende sæson, siger Anton Basbas der har skrevet en 1-årig kontrakt med bjørnene fra sydhavsøerne.

Helt fremmed for landsdelen er han heller ikke.
– Jeg har familie på Falster, og har bl.a. en mormor som stadig bor her, og familien har sommerhus ved Gedser, slutter Anton Basbas.

Anton Basbas er 24 år, midterforsvarer og har senest spillet for Hillerød i Nordic Bet Ligaen.