Seneste nyt

Fem på stribe: NFC-sejr i Hillerød

af

Nykøbing FC tog lørdag eftermiddag sin femte sejr på stribe, da det blev til en 1-3-sejr ude over Hillerød.

Det var på forhånd ventet, at det var en ganske godt spillende Hillerød-mandskab, som Claus Jensens drenge lørdag eftermiddag skulle byde op til dans på udebane.

Forudsigelsen viste sig at holde stik, da Hillerød gav NFC ganske fornuftig modstand i eftermiddagens opgør.

Chancerne udeblev dog i starten af kampen, hvor NFC var mest på kuglen uden, at det for alvor blev farligt.

Efter ni minutter kom Hillerød frem til et tilbud, men en skråt bagudrettet aflevering fra NFC’s mållinje blev årvågent opsnappet af Victor Christiansson, som dermed kunne optrevle et ellers lovende angreb.

Langsomt begyndte kombinationerne at flyde bedre for NFC på den svære bane og efter 12 minutter var Sebastian Koch tæt på at komme frem til en stor chance efter, at han flot blev sendt i dybden i højresiden af Mathias Gehrt. Kochs sidste aflevering ind foran mål blev dog blokeret.

Få minutter senere kom føringsmålet dog til Nykøbing FC. Et godt hjørnespark blev slået i boksen, og hjemmeholdet havde af flere omgange store problemer med at få ekspederet bolden væk. Det udnyttede Emilio Simonsen til resolut at klappe til bolden, hvorefter den blev rettet af og suste op i nettaget.

Nykøbing FC havde i minutterne efter målet fint momentum, men det forblev lige ved og næsten i begge ender af banen, hvor der kun var gode tilløb til større chancer.

Efter en lille halv time var Hillerød ved at bringe sig tilbage i opgøret, men Sebastian Olsen tog sig fint af et godt forsøg fra venstresiden.

Første halvleg var generelt en lige affære, hvor der blev gået til stålet fra begge mandskaber, men mod afslutningen på første halvleg skruede Nykøbing FC på knapperne og var af flere omgange tæt på 0-2.

Efter 37 minutter lagde Koch bolden til rette for MK, men målmanden var vågen og klarede den hårde afslutning fra kanten af feltet.

Kort efter var det Sebastian Koch selv, som var tæt på at gøre det til 0-2, da Emilio Simonsen og Mads Carlson kombinerede flot i Hillerød-feltet og i sidste ende fandt Koch fri foran mål. Kochs flade afslutning blev dog heroisk blokeret og sendt over mål.

Dermed gik NFC til pausen med en smal 0-1-føring.

I pausen fik NFC justeret på nogle ting, og de kom brølende stærkt ud til de sidste 45 minutter. Allerede ét minut inde i anden halvleg blev det derfor 0-2, da Mads Carlson for tredje kamp i streg kom på tavlen.

Carlson, Emilio og Mathias Gehrt kombinerede flot foran værternes felt inden, at Gehrt med en smuk hælaflevering kunne sende Carlson alene igennem med målmanden. Her svigtede Carlson ikke, hvorfor han nok engang kunne hive guitaren frem på hjørneflaget og fejre en scoring.

I perioden efter 0-2-scoringen var det af flere omgange tæt på at blive 0-3. Først var Gehrt tæt på at score på et drømmeangreb, hvor Emilio, MK og Koch iscenesatte en chance i feltet, og få minutter senere var det topscoreren Mathias Kristensen, som selv måtte se en afslutning reddet af en velspillende Hillerød-målmand.

Efter 64 minutter ville Emilio Simonsen også lege med i kampens mange store chancer. Sebastian Koch sendte kantspilleren flot alene igennem med målmanden, men Emilios forsøg på at chippe 0-3-scoringen i kassen blev nappet af målmanden.

Hillerød var i anden halvleg langt fra lige så godt med som i første halvleg, og sporadiske hovedstødsforsøg samt langskud var, hvad det kunne blive til for hjemmeholdet i denne fase af kampen.

Med 20 minutter igen blev hjemmeholdet ovenikøbet reduceret til 10 mand, da Victor Christiansson blev sparket ned efter, at han havde spillet bolden videre. Dommeren så episoden og gav helt korrekt Hillerød-spilleren rødt kort.

Nykøbing FC sad herefter endnu tungere på kampen i takt med, at tempoet i opgøret dog ligeledes faldt.

Gehrt var tæt på at score på et frækt lob fra kanten af feltet, og Sebastian Koch havde ligeledes bud efter en scoring, men marginalerne udeblev dog for dem begge.

Efter 84 minutter kom Kristian Lindberg på banen og få sekunder senere var han tæt på at score sit første mål i NFC-trøjen. Hans flade forsøg fra kanten af feltet blev dog nok engang nappet af målmanden.

Udbygningen af føringen lå dog i den grad i luftet og i de døende minutter af kampen, burde Emilio Simonsen da også have scoret sit andet mål, da han brændte en friløber.

I stedet kom Hillerød lidt ud af ingenting på 1-2 efter en opspilsfejl og et godt langskud.

De fremmødte NFC-fans nåede dog knapt for alvor at blive nervøse, da NFC få sekunder senere lukkede og slukkede kampen til 1-3.

Hillerøds ellers velspillende målmand sparkede bolden lige ud til Kristian Lindberg, som ganske uselvisk spillede bolden på tværs til Sebastian Koch, som kunne prikke bolden over stregen til slutresultatet 1-3.

Dermed snuppede Nykøbing FC sin femte sejr på stribe i 2. division.

Hillerød – Nykøbing FC

17.10.20 Kl. 14:00 på Hillerød Stadion

8. Spillerunde i 2. division.

1-3 (0-1)

0-1, Emilio Simonsen (14 min)

0-2, Mads Carlson (46 min)

1-2, Jonathan Witt (90+)

1-3, Sebastian Koch (90+)

Nykøbing FC: Sebastian Olsen, Chris Thorsheim, Jacob Egeris, Andreas Holm, Lars Pleidrup, Victor Christiansson, Mads Carlson, Sebastian Koch, Emilio Simonsen, Mathias Gehrt (90+ Sebastian Nørløv Andersen), Mathias Kristensen (84. Kristian Lindberg).