Seneste nyt

FC Nordsjælland venter i første test

af

Lørdag eftermiddag gælder det årets første træningskamp, når FC Nordsjælland er værter på kunstgræsbanen i Right to Dream Park.

Lørdag kl. 13:00 venter der en god test, når Superliga-mandskabet FC Nordsjælland venter på udebane.

Træningen har i 2020’s første måneder været fantastisk, og spillerne hungrer ifølge Mads Carlson efter at komme ud og få kampminutter i benene.

– Vi har trænet hårdt og fokuseret her i de første par uger, og det har været dejligt at komme tilbage på træningsbanen. Når det er sagt, så hungrer man virkelig efter at komme i kamp nu, og jeg kan slet ikke vente til at gå ud og give den gas. Sådan tror jeg, at alle drengene på holdet har det.

– FC Nordsjælland er selvfølgelig en hård modstander at lægge ud med, men det er også en fed kamp for os. Det er altid sjovt at blive målt op imod dygtige hold, og vi tror 100 procent på, at vi kan gå ud og spille en god kamp, hvor vi både får gode erfaringer og minutter i benene.

First Team Coach Brian Rasmussen ser også frem til opgøret, hvor der vil blive spilletid til alle kampklare spillere i truppen.

– Vi glæder os til at komme i gang og til at blive matchet op mod en rigtig stærk modstander, der dyrker nogle af de samme dyder som os med teknisk og offensivt fodbold. Alle kampklare spillere har set rigtig skarpe ud på træningsbanen, så vi glæder os til at se alle i aktion og til at få nogle værdifulde minutter i benene, siger Brian Rasmussen.

Der er kampstart klokken 13:00 i Right to Dream Park.