19-årige Ole Jakobsen, der har spillet hele sin fodboldkarriere i Nykøbing FC og taget turen fra ungdomsafdelingen hele vejen op til 2. divisionsholdet, er i dag blevet solgt til 1. divisionsklubben B 93.
Med ungdomslandskampe på CV’et har venstrebenede Ole Jakobsen været en attraktiv herre, der har været på blokken i flere klubber. NFC-manager Claus Jensen er tilfreds med, at en handel nu er faldet på plads.
”Vi kommer til at savne Ole, men det er udelukkende en glædens dag, når vi kan sende vores unge dygtige spillere videre op i systemet og samtidig få penge for dem. Vi har haft en rigtig god dialog med Ole og hans agent og da vi forlængede hans kontrakt for et år siden, var det en mulighed, at han skulle videre i sin udvikling på et tidspunkt. Ole har aldrig presset på for, at komme videre, men tidspunktet var kommet nu. Jeg er rigtig glad for at sende Ole videre til B.93. Jeg ved, at det er en rigtig god klub, hvor han kan tage det næste step.” Lyder det fra Claus Jensen, der ikke lægger skjul på, at spillerhandler er en meget vigtig del af Nykøbing FC.
”At udvikle spillere til klubbens førstehold samt evne, at sælge dem videre er fundamentet i en sund og veldrevet fodboldklub og en hjørnesten i vores strategi i NFC. Vi investerer løbende i vores akademi og miljøet omkring vores egne unge, lokalt forankrede talenter. Det betyder, at vi nu selv udvikler talenter til vores førstehold, hvor 60% af spillerne i truppen er egenudviklede spillere og talenter, som er interessante for klubber, der på nuværende tidspunkt er på en højere hylde end vi selv er og det er meget positivt.” Siger Claus Jensen
Et forbillede
”Vi er stolte af Ole og stolte over, at vi kan sende ham videre. Der er mange kræfter i Nykøbing FC, der igennem årene har været med til at udvikle Ole og de kan også være stolte. Det viser, at man som ung spiller i Nykøbing FC med hårdt arbejde og dedikation, kan udvikle sig til, at blive solgt videre til større klubber. Det er Ole et lysende eksempel på. Han er et forbillede for alle vores unge spillere.” Siger Claus Jensen.
NFC-drenge
Klubben fra Østerbro i København rykkede op i 1. division i forrige sæson og har blandt andre de tidligere NFC-spillere Jacob Egeris og Emeka Nnamani i truppen. Sidstnævnte blev solgt til B.93 fra falstringerne tilbage i januar måned i år.
NFC-lejesvenden fra sidste sæson Andreas Bredahl er også indlemmet hos københavnerne, så der vil være kendte ansigter, når Ole Jakobsen møder sine nye holdkammerater til træning for første gang.
Fakta
Ole Jakobsen debuterede som 16-årig for Nykøbing FC, d.25. februar 2022, i 1. division på udebane mod FC Helsingør. Han har spillet 62 kampe for “Bjørnene” og scoret 5 mål.
Derudover, har han optrådt 7 gange på det danske U/18-landshold og 2 gange på U/19-landsholdet og står noteret for 3 landskampsmål. Alle scoret på U/18-landsholdet.