Jeppe Rømer blev den helt store helt, da Nykøbing FC slog Næstved ud af pokalturneringen via straffesparkskonkurrence.
Det emmede af lokalopgør og pokalstemning, da Nykøbing FC her til aften tog imod lokalrivalerne fra Næstved i pokalturneringens 2. runde.
1.538 tilskuere var mødt op, og de fik underholdning og stor intensitet fra kampen start.
Nykøbing FC var først med en stor chance. Benjamin Kold blev sendt over højrekanten, og herfra sendte han en flad bold på tværs. Marcus Rasmussen hoppede klogt over den, og så stod Ole Jakobsen klar med en afslutnig mod det fjerne hjørne. Jakobsens afslutning manglede dog den sidste skarphed, hvorfor Næstved-målmanden kunne tage sig af forsøget.
Næstved bød sig også til i kampens indledning, men det blev ved halve chancer fra spidse vinkler, der ikke voldte Jeppe Rømer problemer.
Lokalopgør bærer ofte præg af kampens betydning, og efter de første små 25 minutter, sad man da også med følelsen af, at ingen af holdene for alvor havde fået det tag om kampen, som de havde håbet på.
Efter en lille halv time blev dødvandet dog brudt, og det var desværre gæsterne fra Næstved, der fik hul på bylden. Næstved erobrede bolden i deres venstreside, og så spillede de sig i en god position på kanten af feltet, hvorfra Jeppe Rømer blev overlistet.
Resten af første halvleg forløb lige, men uden større chancer. Tættest på en udligning for Nykøbing FC var Benjamin Kold, som dog akkurat ikke kunne nå ind til et hårdt indlæg fra startdebuterende Mathias Brems.
Dermed gik ’Næver’ til pause med en 1-0-føring.
Anden halvleg startede med et brag, da Næstved først kom frem til en stor chance, hvor Jeppe Rømer kom godt ud af sit mål og reddede en friløber. Kort efter var det NFC’s tur, da Marcus Rasmussen fløj igennem på højrekanten. Herfra sendte han et hårdt indlæg ind mod en fremadstormende Ole Jakobsen, som dog akkurat ikke kunne nå frem til bolden, der i stedet suste gennem feltet.
Nykøbing FC ville dog mere. Efter 51 minutter blev der kombineret fint op gennem midten, og så kunne Rory O’Driscoll tage chancen fra distancen. Afslutningen sad dog lidt for tæt på målmanden.
Efter 55 kom der så balance i regnskabet, og det skete på flot vis. En løs bold efter et hjørnespark dumpede ned for fødderne af Benjamin Kold, som flot halvflugtede bolden op i det lange hjørne uden chance for Næstved-målmanden Dermed stod der 1-1 på måltavlen.
Minuttet efter gik det så løs i den anden ende, da NFC’erne appelerede kraftigt for et frispark centralt på banen, men desværre ikke fik det. I stedet satte Næstved gang i en omstilling, hvor Jeppe Rømer måtte finde en stor redning frem.
Nykøbing FC var bedst i starten af anden halvleg, og efter 64 minutter var det da også tæt på en 2-1-scoring. Indskiftede Noah Sekula kom godt til et indlæg ved bagerste stang, men han måtte se sin halvflugter prelle af på indersiden af stolpen og nærmest løbe langs Næstved-målstreg.
Chancerne fortsatte for NFC, og efter 75 minutter var det Emmanuel Ogudes tur til at have bud efter en scoring. Ogudes forsøg fra kanten af feltet gik dog snært forbi sammenføjningen til stor ærgrelse for de 1.538 tilskuere.
Næstved kom bedre og bedre med mod afslutning på ordinær spilletid, og begge hold havde bud efter et sent afgørende mål. Først Næstved, da en clearing for NFC-feltet kiksede. Jeppe Rømer var dog vågen i situationen. Hernæst Nykøbing FC, da Ole Jakobsen lavede lækkert centralt og derefter tog chancen fra en lettere spids vinkel. Forsøget gik dog over mål.
Halvandet minut inde i dommerens tillægstid fandt Emmanuel Ogude Ole Jakobsen i feltet, men offensivspillerens hovedstød sad lige i lapperne på målmanden.
Også Næstved havde bud efter en sen scoring tre minutter i tillægstiden, men Jeppe Rømer tog sig godt af et langskud.
Dermed sluttede den ordinære spilletid 1-1, hvorfor der ventede to gange 15 minutter.
Den forlængede spilletid startede chancerigt i begge ender, men tættest på var Emmanuel Ogude efter 95 minutter, da Magnus Bøttker spillede ham fri i højresiden. Næstveds målmand hev dog en stor redning ud af ærmet.
NFC var i det hele taget mest på bolden og mest chanceskabende i starten af den forlængede spilletid, og Thygesens drenge var flere gange nærgående.
102 minutter inde i kampen lignede det, at Magnus Bøttker gjorde det til 2-1, men Næstved-målmanden Albert Gaubn-Jakobsen hev en utrolig redning frem tæt under mål.
Første halvdel af spilletiden forblev derfor målløs, men vi skulle ikke langt ind i anden halvdel før, at NFC igen var farlige. Først ved Peter Ullum på en dødbold og kort efter Ole Jakobsen, som sparkede over mål på en stor chance i Næstved-feltet.
Man skulle efterhånden være grønnere end grøn for ikke at mene, at NFC havde fortjent en scoring, der lå tykt i luften i den forlængede spilletid.
Efter 113 minutter kom NFC igen frem til en stor chance. Magnus Bøttker fandt flot Lucas Nyman med hælen, og så drev midtbanedynamoen bolden flot mod mål. Nyman tog chancen fra kanten af feltet, men igen var Næstved-målmanden klar.
Det blev derfor ikke til flere mål i den ordinære spilletid, hvorfor den stod på straffesparkskonkurrence.
Her blev målmand Jeppe Rømer den helt store helt, da han snuppede to forsøg fra gæsterne, imens Mikkel Dahl, Emmanuel Ogude, Oskar Gärtig og til sidst Magnus Bøttker alle scorede på deres forsøg, hvorfor jublen kunne bryde løs ud mod de mange NFC-fans på lægterne.
Dermed avancerer Nykøbing FC til 3. runde af pokalturneringen. Der trækkes lod i næste uge.
Nykøbing FC – Næstved
18.08.26 Kl. 19:00 i Lollands Bank Park
Pokalturneringen, 2. runde.
1-1 (0-1) (5-2 efter straffespark)
0-1, Storm Hollensted (29 min)
1-1, Benjamin Kold (55 min)
Nykøbing FC: Jeppe Rømer, Peter Ullum, Kasper Jensen, Oliver Svendsen, Mathias Brems (61.Noah Sekula), Oskar Balsløv (105. Lucas Nyman), Rory O’Driscoll (80. Oskar Gärtig), Albert Rrahmani (61. Mikkel Dahl), Benjamin Kold (70. Magnus Bøttker), Marcus Rasmussen (61.Emmanuel Ogude), Ole Jakobsen.
Tilskuertal: 1.538











